POSOF BALI
Ülkemizde haklı olarak ün yapmış Posof balı yöremizdeki yaylaların saf çiçeklerinden, yine saf bir arı ırkı olan Kafkas Arısı tarafından üretilmektedir.

Hortumu en uzun (7,2 mm) ve çalışkan bir arı ırkı  olan Kafkas, bu sayede derin tüplü çiçeklerin de nektarlarından yararlanabilmektedir. Bu özellik onun yaptığı balı diğer ballardan üstün kılmaktadır.

Yöremiz dar alandaki ani yükseltiler nedeniyle en az dört ay boyunca çiçekli kalmaktadır. Bu nedenle arılar nektar kaynağı sıkıntısı çekmezler.Ayrıca yöremiz gezginci arıcılara karşı koruma altındadır. Bu nedenle üretilen bal sadece yöremizin doğasını yansıtır ve kendisine has ayırt edici özellikler taşır.

Balımızın rengi beyaz ile amber rengi arasında değişen açık renktedir. Tadı çok lezizdir ve boğazı yakmaz, yüksek yörelerin balı olması nedeniyle çabuk kristalize olur.Kristalize olmuş krema şeklindeki balı tüketmek balımızın değerini bilenlerce aranan özelliktir.

Uzmanlar balın doğrudan kana geçtiğini, içinde B, B6, C vitaminleri olduğu belirterek yararlarını şöyle sıralıyorlar. Çocuğun gelişimini hızlandırır.Kansızlığa etkilidir,kanı temizler.kalbin ve ülserlinin dostudur,kemikleri geliştirir.Karaciğeri,sindirim organlarını onarır.Zeka ve hafızayı kuvvetlendirir.Romatizmayı ve damar sertliğini giderir.hazmı kolaylaştırır.sinirleri sakinleştirir. Sıcak su ile şerbet kabızlığı,soğuk su ile de ishali iyileştirir.Hollanda` araştırmacılar,arının çiçeklerden mantarları yok eden bir ilacı alıp karıştırdıklarını ve balda aktif hale getirdiklerini bulmuşlardır.Balın sırrına tam olarak eremediklerini belirtmişlerdir.